Jak było w socjalizmie?
Zupełnie inna rzeczywistość z punktu widzenia konsumenta to rzeczywistość krajów socjalistycznych, a więc tych, w których zamiast wolnej gospodarki mamy centralne planowanie. Na świecie jest dziś zaledwie kilka państw, w których ten model gospodarczy się ostał.
Najbardziej jaskrawym przykładem jest Korea Północna, będąca przy tym jednym z najbardziej odizolowanych od świata krajów. Ograniczana jest tam nie tylko wolność gospodarcza, ale również swobody obywatelskie, religijne i kulturalne.
Dokładnie tak jak kiedyś w Europie Środkowej. W demoludach, do których zaliczała się także PRL, działały sklepy i istnieli konsumenci.
Były też pieniądze, za które można było nabywać towary. Jednakże ich ilość na rynku nie zależała od gry popytu i podaży, ale od woli urzędników.
System ten był niewydolny i skutkował regularnymi brakami w zatowarowaniu sklepów, które były tym częstsze, w im większym kryzysie pogrążała się księżycowa gospodarka planistyczna. Wybór dostępnych produktów był przy tym bardzo wąski, a ich jakość nierzadko pozostawiała sporo do życzenia.
Polecane artykuły
Reklamacja towaru. Czego może żądać konsument?
Reklamacja to podstawowe uprawnienie, z którego może skorzystać każdy konsument. Zakupiony produkt, który okazał się wadliwy może zostać zareklamowany. Konsument może zażądać od sprzedawcy wymiany lub naprawy towaru. Warto zaznaczyć, że prawo do reklamacji produktu przysługuje niezależnie od tego
Z gazem żartów nie ma!
Trudno pisać o instalacjach w naszych domach i pominąć gaz. Oczywiście zdarzają się lokale, w których dostępu do łącza gazowego nie ma i jest to w pełni świadoma decyzja. O tym jednak za moment. http://viacon.pl/pl/konstrukcje-supercor https://hydrauliq.pl/hydraulik-serock/ Paliwo gazowe jest uży